Записатися на консультацію

Сенситивні періоди розвитку дитини

Кожна дитина – будівельник самого себе і важливо, щоб він знайшов будівельний матеріал саме в своєму оточенні. А для того, щоб підготувати середу, потрібно знати сенситивні періоди розвитку дитини і закони його розвитку..

Що таке сенситивні періоди розвитку?

Сенситивні періоди – періоди особливої чутливості до тих стимулам довкілля, які відповідають потребам розвитку дитини. Це так звані «вікна можливостей», які підказують оптимальний період для навчання дитиною чогось. Їх можна помітити спостерігаючи за дитиною, до чого його тягне, на чому він концентрується.

Марія Монтессорі вважала, що період від 0 до 6 років – найважливіший в житті людини. Все інше надбудовується і розвивається на його основі. Вона виділила кілька таких сенситивних фаз, які тривають в певний період від 0 до 6 років.

Через сенситивні періоди розвитку проходить кожна дитина, незалежно від того, за якою системою він виховується і вчиться, тому що це – один із законів природи. Такі періоди тривають лише певний час, яке є досить коротким. Пропускати такі періоди ні в якому разі не можна.


Сенс підходу Монтессорі в тому, щоб спонукати дитину до самовиховання, самонавчання та саморозвитку. Завдання дорослого – допомогти дитині реалізувати свою індивідуальність, піти своїм, унікальним шляхом.

У Монтессорі-школах не існує єдиних програм навчання та виховання, так як в основі їх лежить ідея про те, що кожна людина має право на власний унікальний шлях становлення і розвитку.

Простір, в якому перебуває дитина, має пропонувати йому великий вибір мотивації, яка підштовхує його до діяльності і пропонує набуття власного досвіду. Готується на основі спостережень вчителя. Тому вчителю дуже важливо спостерігати. Основним керівництвом для вчителя цього середовища є знання і розуміння 6 основних аспектів, які становлять концепцію цього простору в філософії М. Монтессорі і відповідають основним потребам дітей:

Свобода та її ліміти

Порядок та структура

Природність та реальність

Краса та атмосфера

Матеріал Монтессорі

Соціальне життя

Як часто ми стикаємося з нерозумінням наших дітей, їх дій і вчинків. І це зовсім не тому, що ми – нетямущі або неуважні батьки. Як говорила М. Монтессорі: «дитина – це інша форма життя».

Дитина – інша! Це означає, що її психіка, все її єство влаштовано інакше, ніж у нас, дорослих.


Якщо ми, дорослі, набуваємо знань за допомогою аналізу і синтезу, що відбувається, то дитина просто вбирає життя цілком. Ми говоримо: «він запам’ятав», але у маленької дитини пам’ять лише тільки формується. Дитина переживає час інакше, ніж дорослий. Природний ритм його життя набагато повільніше. Він живе тим, що відбувається з ним в конкретний момент, в той час як дорослі постійно планують своє життя, виділяючи самі термінові й стратегічно необхідні справи.

Маленькі діти навчаються, перш за все, через власні дії. Дорослі можуть пізнавати світ читаючи, спостерігаючи, сприймаючи інформацію на слух. Але кожен дорослий відчуває різницю між розповіддю про подію і безпосередньої участі в ньому. Малюк пізнає світ саме через призму власних почуттів, прожитих в дії.

Бажання дитини бути незалежною – одне з найсильніших почуттів дитинства. На відміну від дорослого інтерес і відчуття справжнього задоволення викликає у дитини не результат, а саме процес самостійного виконання цілеспрямованих дій.

Для того, щоб дитина була незалежною, важливо підготувати навколишнє середовище, де б дитина могла розвивати і відпрацьовувати необхідні навички, всебічно розвиватися природним чином. Середовище залежить не тільки від матеріалів, які оточують дитину, а також від спеціально навченого педагога, простору і дітей, які перебувають в класі.

Психіка і здоров’я дитини погіршуються, якщо дорослі намагаються змусити її вчитися чомусь новому в невідповідний сенситивний період. Тому так важливо створити всі умови для того, щоб внутрішні імпульси в певний період пошукові роботи не згасали, а тільки сприяли розвитку малюка. Тривалість сенситивних періодів у кожної дитини індивідуальна, важливо побачити їх початок і допомогти дитині відповідно до його особистого внутрішнього плану психологічного і фізіологічного розвитку використовувати їх можливості.

«На основі цієї сприйнятливості, – писала М. Монтессорі, – дитина здатна створити особливо інтенсивний взаємозв’язок між собою і зовнішнім світом, і з цієї точки зору все стає для нього легким, надихаючим, живим. Кожне зусилля обертається збільшенням сили … Як тільки одна з цих духовних пристрастей слабшає, запалюється інше полум’я, і так дитина рухається від однієї перемоги до іншої, в невпинному вібруванні життєвої сили, яке нам відомо і яке ми називаємо «радістю і щастям дитинства» .

Зрозуміло, що можна домогтися результатів у розвитку дитини і не звертаючи уваги на сенситивні періоди його зростання, але це зажадає великого зусилля волі, праці та напруги. У той час як в момент сенситивной фази ініціюється спонтанний навчальний процес.